Loading

Welcome to the 8th Annual Official Latino Film and Arts Festival presented by Palm Springs Art Museum.

This year we selected over 100 films written, directed or produced by US Latinas and Latinos. 

Scroll down so You can navigate and learn more details about each film by clicking on the film’s title.

There’s two parts to this festival:

1. In-Person Program

2. Online Program

IN-PERSON PROGRAM

The In-Person Program consist of 100+ Films that are curated into  13 blocks of films.

We will host the festival at the prestigious Palm Springs Art Museum located in the beautiful city of Palm Springs, California. During the days or December 9-11, 2022.

These films are the core of the festival and will NOT be available online.

ONLINE PROGRAM

The Online Program only consist of three blocks.

The International Films, New Media and Music Videos.

These productions will no be showcased at the Palm Springs Art Museum  and are only available from December 5th-15th.

You can watch the Online Program for Free.

FRIDAY

FRI DEC 9

12 PM

YOUTH, TRUTH, AND RESISTANCE

BLOCK 1

Tre Flip Funk by Radio Tierra (Music Video)
directed by Jose Rocha, Sarah Rocha

What We Just Don’t Tell Our Girls
directed by Monica Crystal Ocegueda

Dream Carriers
directed by Esmeralda Hernandez

Los Patines
directed by Loren Escandon

Change the Narrative
directed by Amaurys Grullon

La Macana
directed by Maria Eugenia Mealla

Pocha
directed by Carly Oscar

Green Water
directed by Carlos Estrada

John Leguizamo Live at Rikers
directed by Elena Francesca Engel

FRI DEC 9

2 PM

EXCURSIONS IN ARTE

BLOCK 2

MITLA | Underworld
directed by Mark Chavez

The Burning Plain
directed by Andrés Vázquez

Something in the Garden
directed by Marcos Sanchez

Sprayin’
directed by Edwin Taveras

Stained
directed by Valeria Perez

L.O.V.E.
directed by Jeremiah Ocañas

FREQUENCIES
directed by Andrés Vázquez

We Are Here
directed by Doménica Castro, Constanza Castro

VISIONS
directed by Karina Lomelin Ripper

FRI DEC 9

4 PM

CELEBRATING BLACK VOICES

BLOCK 3

RZA |Fate of the World (Not in Competition)
directed by Danny Hastings, RZA

Kylie
directed by Sterling Hampton

You Can Always Come Home
directed by Juan Luis Matos

Hermanita
directed by Hisonni Mustafa

Hallelujah
directed by Victor Gabriel

Half-Day
directed by Morgan Mathews

FIVE
directed by David Orantes

For Love and Legacy
directed by A.K. Sandhu

FRI DEC 9

7 PM

LAS JEFAS

BLOCK 4

Deja Vu
directed by Alejandra Hinojosa

Blue Veil
directed by Shireen Alihaji

Blood Sisters
directed by Anastacia Puertas

The Ritual to Beauty
directed by Shenny de Los Angeles
and Maria Marrone

Calabaza
directed by Stephanie Osuna-Hernandez

Huella
directed by Gabriela Ortega

Keep/Delete
directed by Kryzz Gautier

Hoar
directed by Jeanette Dilone

Daughter of the Sea
directed by Alexis C Garcia

SATURDAY

SAT DEC 10

12 PM

TIES THAT BIND

BLOCK 5

TESORO
directed by Roxanna Denise Stevens Ibarra

Mamita
directed by Carlo D’Amore

The Fix
directed by Emilio Miguel Torres

Quico
directed by Carlos A. Hiciano

Forgetting Caroline
directed by Alexis Duran

Sol
directed by Cody Salais

The Golden Bull
directed by Pedro Perez Nuñez

SAT DEC 10

2 PM

AMOR ES AMOR

BLOCK 6

REBEL
directed by Jose Alfredo Garcia

The Other Side of The Rainbow
directed by Yesid Lopez

From X to Z
directed by Florencia Manovil

The Syed Family Xmas Eve Game Night
directed by Fawzia Mirza

Omolara
directed by Andrés Vázquez

Work
directed by April Maxey

El Marijuano
directed by Andrew Lara Cervantes

SAT DEC 10

4 PM

EAST TO WEST

BLOCK 7

Mi SueÑo ( My Dream)
directed by Edgar Marcano

Influencia
directed by Patrick de Vinck,
Ryan Rosenheim

Glafira
directed by Eric Armando Ibarra

A Song of the Land
directed by César Velasco

The Duke and Duchess of Queens
directed by Jezabel Montero

They Call Us Sediciosos
directed by Iz Gutierrez

The Guitar Thief
directed by Miguel Lepe Jr

SAT DEC 10

6 PM

FEATURE FILM

BLOCK 8

Pepe Serna:

LIFE IS ART
Directed by Luis Reyes
Produced by Kevin Derek, David Mendez,
Isaac Artenstein and
David Damian Figueroa

Preceded by the short films

ABUELO
directed by Kayvon Derak Shanian

Desert Underground
directed by Angel Chavez

New York Tango
directed by Pablo Raul

SAT DEC 10

8 PM

CHEEZTOSOS COMEDY JAM

BLOCK 9

CHEEZTOSOS – AIR TIMBALES (not in competition)
directed by Danny Hastings

The Bank
directed by Sean Martinez

Happy 4 U
directed by Shannon Coffey

Bonus Time
directed by Alex Hanno

Her and I
directed by Stephanie Marin

A Latino Hollywood Nightmare
directed by Jeff Valdez

¡Yo soy Sally, La Loca!
directed by David Aguilar Rodriguez

SUNDAY

SUN DEC 11

12 PM

NATIVE TONGUES

BLOCK 10

Udeyonv (What They’ve Been Taught)
directed by Brit Hensel

Kicking the Clouds
directed by Sky Hopinka

Maidenhood
directed by Xóchitl Enríquez Mendoza

Woman of the earth
directed by Evelyn Muñoz

Homelands
directed by José Chalit Hernandez,
Evan Barrientos

Long Line of Ladies
directed by Shaandiin Tome,
Rayka Zehtabchi

SUN DEC 11

2 PM

ALUMNI SPOTLIGHT

BLOCK 11

RZA |Saturday afternoon kung fu theater (not in competition)
Music Video directed by Danny Hastings, RZA

MANNY DOESN’T LIKE IT HERE
directed by Becca Beberaggi

Preggers
directed by Sylvia Ray

Lodo
directed by Alessandro Gentile

Ellay
directed by Cruz Castillo and Keenan Duke

Fuego
directed by Edwin FrankO

SUN DEC 11

4 PM

ZONA OSCURA

BLOCK 12

El Moño
directed by Luis Fernando Puente
and Lizde Arias

Recombined
directed by Regina Ainsworth

Afterlife of Memory
directed by Jordan Fuller Vera

The Fourth
directed by Johnny Kirk

Remember Me
directed by Ron McCants

TESTIMONY
directed by Jason Camp

Wolves
directed by Jesús Celaya

The Record
directed by Kristi Uribes

SUN DEC 11

7 PM

CLOSING NIGHT FILM

BLOCK 13

Allswell
Directed by Ben Snyder
Written by Elizabeth Rodriguez
and Ben Snyder,
Produced by Gia Walsh, Ari Issler,
Paul Jarrett and
Elizabeth Rodriguez

Preceded by

Brownsville Bred
directed by Elaine Del Valle

ONLINE SELECTIONS

INTERNATIONAL SELECTIONS

ONLINE PROGRAM

Summer Dream
directed by Luan Dias

Be Right Back
directed by Arturo Márquez

Fertile Land
directed by Eugenia Renteria

The Presence
directed by Luis Javier Funes

Tundra
directed by José Luis Aparicio

Neon Phantom
directed by Leonardo Martinelli

El Placer
directed by Fermin de la Serna

Clara de Huevo
directed by Sol Infante Zamudio,
Andrea Treszczan Azar

Paraclete
directed by Matias Maumus, Tomas Maumus

Baby
directed by Cristina Sánchez Salamanca

Guadalupe
directed by David Guillermo Barba

Phonos
directed by Gabriela Badillo Sánchez

NEW MEDIA

ONLINE PROGRAM

Pay It Forward in Death
directed by Maria Palacio
Frustrada
directed by Joris Reynaud
Most Likely To
directed by Vanessa Rae Lerma
Chiqui
directed by Carlos Cardona
TITA
directed by Victor Cruz
DominicanYork
directed by Ariana Rodriguez
Border’d
directed by Lauryn Lugo
LA LOCURA: The Madness
directed by Sam Cadman
Bloody Maria
directed by Iris Almaraz
GHOST BOYFRIEND
directed by Katrina Cebreiro
Navidar
directed by Brend Raquel, Ivan Castillo
Television Star
directed by Antonio De La Cruz
Ellay
directed by Cruz Castillo,Keenan Duke

Venus de Macho | 85m 
Directed by DANNY HASTINGS
FEATURE

MUSIC VIDEOS

ONLINE PROGRAM

Mi SueÑo ( My Dream)
directed by Edgar Marcano

New York Tango
directed by Pablo Raul

Deja Vu
directed by Alejandra Hinojosa

Tre Flip Funk by Radio Tierra
directed by Jose Rocha, Sarah Rocha

RZA |Fate of the World (Not in Competition)
directed by Danny Hastings, RZA

RZA | Saturday Afternoon (Not in Competition)
Kung Fu Theater
directed by Danny Hastings, RZA

PRESENTING PARTNER

FOUNDING PARTNER

PARTNERS

Visit our sponsors page by clicking on their logo

ADDITIONAL SUPPORT