Loading

NOMINATED FOR THE 2022 OFFICIAL LATINO BEST FILM

All narrative short films or videos accepted to  the Eight Annual Official Latino Film and Arts Festival are eligible to win the 2022 Official Latino Film Festival “BEST FILM” award.

Award presented by DIAGEO

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST DRAMA

Influencia
Daughter of the Sea
TESORO
Calabaza
Green Water
Dream Carriers
Forgetting Caroline
Los Patines
Hoar
They Call Us Sediciosos
Quico
ABUELO
FUEGO
Pocha
La Macana
The Fix
Sol
Mamita
The Golden Bull
Brownsville Bred
Allswell
Hallelujah

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST COMEDY

¡Yo soy Sally, la loca!
Hallelujah
The Syed Family Xmas Eve Game Night
Preggers
El Marijuano
A Latino Hollywood Nightmare
The Guitar Thief
Her and I
The Bank
Bonus Time
Navidar
Happy 4 U
MANNY DOESN’T LIKE IT HERE

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST DOCUMENTARY

VISIONS
Change the Narrative
Kylie
Kicking the Clouds
Long Line of Ladies
the ritual to beauty
John Leguizamo Live at Rikers
Sprayin’
ᎤᏕᏲᏅ (What They’ve Been Taught)
Homelands
Desert Underground

_____________________________________

NOMINATED FOR “EXCEPTIONAL ARTISTRY” AWARD | ANIMATION and EXPERIMENTAL

The Burning Plain
Blue Veil
MITLA | Underworld
REBEL
Stained
You Can Always Come Home
L.O.V.E.
Something in the Garden
We Are Here
FREQUENCIES
Daughter of the Sea
A Song of the Land

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST MUSIC VIDEO

Mi Sueño ( My Dream)
New York Tango
Deja Vu
“Tre Flip Funk” by Radio Tierra

_____________________________________

NOMINATED FOR “OUT OF THIS WORLD” AWARD | HORROR |  SCI-FI | FANTASY

El Moño
Wolves
Recombined
Remember Me
TESTIMONY
The Fourth
Afterlife of Memory
The Record
Keep/Delete
Lodo
Huella
A Song of the Land

Presented by Latin Horror

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST NEW MEDIA | SKETCH | WEBISODE | EPISODIC

Pay It Forward in Death
Frustrada
Most Likely To (Pilot)
Navidar
Chiqui
TITA
Television Star
DominicanYork Series (Season 2)
Border’d
LA LOCURA: The Madness
Bloody Maria
GHOST BOYFRIEND
Ellay
____________________________

NOMINATED FOR BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

Summer Dream directed by Luan Dias
Be Right Back directed by Arturo Márquez
Fertile Land directed by Eugenia Renteria
The Presence directed by Luis Javier Funes
Tundra directed by José Luis Aparicio
Neon Phantom directed by Leonardo Martinelli
El Placer directed by Fermin de la Serna
Clara de Huevo directed by Sol Infante Zamudio,
Andrea Treszczan Azar
Paraclete directed by Matias Maumus, Tomas Maumus
Baby directed by Cristina Sánchez Salamanca
Guadalupe directed by David Guillermo Barba
Phonos directed by Gabriela Badillo Sánchez

_____________________________________

NOMINATED FOR THE “LIFT EVERY VOICE” AWARD

For Love and Legacy
Hermanita
Kylie
Hallelujah
FIVE
Half-Day
You Can Always Come Home
Daughter of the Sea

_____________________________________

NOMINATED FOR THE “NATIVE VOICE” AWARD

Maidenhood
Kicking the Clouds
Long Line of Ladies
ᎤᏕᏲᏅ (What They’ve Been Taught)
Woman of the earth
Homelands

_____________________________________

NOMINATED FOR THE “LATINX LGBTQ+ VOICE” AWARD

Omolara
Work
The Other Side of The Rainbow
From X to Z
El Marijuano
REBEL
The Syed Family Xmas Eve Game Night

_____________________________________

NOMINATED FOR THE “VOICE OF THE FUTURE” AWARD

What We Just Don’t Tell Our Girls
Dream Carriers
Los Patines
Change the Narrative
La Macana
Pocha
Green Water
Daughter of the Sea
Blood Sisters
The Ritual to Beauty
Calabaza
TESORO
Quico
Forgetting Caroline
Sol

_____________________________________

BEST SCREENPLAY AWARD

All films are eligible to win the Best Screenplay award.
_____________________________________

NOMINATED FOR THE VANGUARDIA AWARD

All films are eligible to win this award. This award will be given to the most positive voice of our community.
_____________________________________

NOMINATED FOR THE YOUNG TRAILBLAZER AWARD

For filmmakers under 21 years old.

_____________________________________

RECIPIENTS OF THE STARSEED AWARD

All children under 18 that acted on any of our Official Selections are eligible for the Starseed Award

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTOR IN A DRAMA

Reynaldo Pacheco for La Macana
Jan Luis Castellanos for Influencia
Martin Martinez for TESORO
Gustavo Gomez for Calabaza
Adrian Quiñonez for Forgetting Caroline
Edwin FrankO for FUEGO
Reynaldo Pacheco for La Macana
David Jofre for The Fix

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTRESS IN A DRAMA

Yuly Mireles for La Macana
Princess Nokia for Daughter of the Sea
Katy Atkinson for Green Water
Brianda Agramonte for Hoar
Carolina Vargas for They Call Us Sediciosos
Yuly Mireles for La Macana
Paola Nuñez for Mamita
Elizabeth Rodriguez for Allswell

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTOR IN A COMEDY

Marco Antonio Parra for Preggers
Valente Rodriguez for A Latino Hollywood Nightmare
Vernon Mina for The Guitar Thief
Kenny Alfonso for the Bank
Marc Anthony Sepulveda for Bonus Time
Tommy Peña for Navidar

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTRESS IN A COMEDY

Bernadette Pérez for Yo soy Sally, la loca!
Gabriela Ortega for Preggers
Nitzia Chama for A Latino Hollywood Nightmare
Yadira Michelle Barreto for Her and I
Rebecca Galarza for The Bank
Nina Concepción for Happy for U
Becca Beberaggi for Manny Doesn’t Like it Here

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTOR IN A HORROR, SCI-FI OR FANTASY

Armando Rivera for Wolves
Andre Royo for Remember Me
Roberto Sanchez for Testimony
Alexis Silvestre for The Fourth
Bobby Daniel Rodriguez for Afterlife of Memory
Daniel Edward Mora for Lodo
Rafael Cobos Delgado for A Song of the Land

_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTRESS IN A HORROR, SCI-FI OR FANTASY

Graciela Patiño for Wolves
Lorena Jorge for Keep/Delete
Czarina Mada for Afterlife of Memory
Laura Patalano for Lodo
Shakira Barrera for Huella
_____________________________________

NOMINATED FOR  BEST ACTOR IN NEW MEDIA (WEBISODE/SKETCH/EPISODIC)

Rodrigo Luzzi for La Locura
Adrian Nuno for Border’d
Marc Reign for DominicanYork
Sebastian Beltran for Chiqui
Anthony Ruiz Jr. for Most Likely To
Cruz Castillo for Ellay
_____________________________________

NOMINATED FOR BEST ACTRESS IN NEW MEDIA (WEBISODE/SKETCH/EPISODIC)

Demi Cobar for Bloody Maria
Lauryn Lugo for Border’d
Little Veras for DominicanYork
Brigitte Silva for Chiqui
Elizabeth Raquel Ramirez for Most Likely To
Ana Marte for Frustrada
Zulivet Diaz for Pay it Forward in Death
Andrea K. Torres for Ellay
_____________________________________

NOMINATED FOR OUTSTANDING PERFORMANCE BY AN ENSEMBLE CAST

TBA

_____________________________________