Loading

#STEREOTYPESENDHERE

Welcome to the film portal.  This year the Official Latino Film and Arts Festival is showcasing over 135 films in 3 days.

The films are divided by blocks. Each block contains from 3 to 12 films or the equivalent of 1hour and 3o minute of running time per block.

Click on each film to get the description of the films.

Pricing

Opening Nigh Blocks (Block 1 and 2) = Free

Blocks 3 to 11 = $10.00

Block A to D = Free

V.I.P. Ticket = $50.00

BLOCK 1
HORROR + SCI-FI + EXPERIMENTAL
THURSDAY, OCTOBER 31
6:00PM – 8:30PM

Beachworld directed by Jackie Perez
Chateau Sauvignon: terroir directed by D.M. Night Maire
Chronopath directed by Jayk Gallagher
Cleanse directed by M. Burger
Goodnight directed by George Heras
Haunting the Haunted directed  by John Gigrich
Llora Conmigo directed by Camilo Urdaneta
Obscured Reflection directed by Alexandra Balda
One Night Stand directed by Enrique Lebron
Piñata directed by LROD y Artistas
Pipe directed by Max Isaacson
Queen of Hearts directed by Emilio Zertuche
Teddy Mate directed by Rommel Villa

BLOCK 2
LGBT
THURSDAY, OCTOBER 31
9:00PM – 11:00PM
Casual Sex directed by Pavel Ezrohi
Catch The Light directed by Cody Carrera
Eleven directed by Ariel Rodriguez
Gay Baby directed by Kareem Ferguson
Hello Mexico directed by Richard E. Haywood
Merci Mechanics directed by Kat Lazo
My Life With Boys directed by Dajuan Johnson
OUT on the Streets directed  by John Haley
Searching for Wonder directed by Greg Osei
SLUT directed by Madeleine Van Dam
To You Whom I Love directed by Steven Aripez

 

BLOCK A | FREE
FRIDAY NOVEMBER 1
10:00AM – 12:00PM
THE LOCAL FILMS

CV Eats Stories: Outside the Masa directed by Daniel Morando
Estamos Aquí: A Community Documentary directed by Bryan Mendez
Finding Shelter directed by Marissa Chibas
Strangers in the Nightbus directed by Ayrton Carrazco

BLOCK B | FREE EVENT
FRIDAY NOVEMBER 1
4:00PM – 6:00PM
OUR NATIVE SPIRIT (PACHAMAMA)

Acaiaca directed by Axel Sande
Anything for the ones we love directed by Louise Marie Beauchamp
Dak’toká Taíno (I am Taíno) directed by Alba Enid García
Horizon directed by Lee Cipolla
Kekere directed by Axel Sande
Light directed by Sarah Hennigan
Mind’s Eye directed by Angelo Ormskerk
My love Shyri directed by Alex Medina
Querer Es Poder directed by Corey Cao Nguyen
Running Shadow directed by Carlos Rafael Betancourt
Visions Of A Kill Shot directed by Ricardo Ramirez

BLOCK 3
FRIDAY, NOVEMBER 1
12:00PM – 2:00PM

A Period Piece directed by Sylvia Ray
Away From You: Integration directed by Cely Riva
Breaking the I.C.E directed by Alejandra Hinojosa
Dance with Death directed by John Fairchild
Dots directed by Sarah Koteles
Las Marias directed by Angela Page
Lolo directed by Tony Holman
Mariposa directed by Kristian Mercado Figueroa
Mateo directed by Rafael Souza
No Bad Days directed by Ivan R Salinas
PINK directed by Annie Villalobos
Where the Dahlias Grow directed by Jayden Gillespie

BLOCK 4
FRIDAY NOVEMBER 1
2:30PM – 4:30PM

Last Call directed by Danny Garcia
Memorama directed by Daniel Larios
Mia directed by Felix Martiz
Overturned Bucket directed by Catherine Fridey
Service with a Smile directed by Andres Mercado
The Janitor directed by Adam Klugman
We Shall Not Be Moved – Music Video directed by Lara Lavi Jones and Wayne Rutledge
What Bitch? directed by Julian Acosta

BLOCK 5
FRIDAY NOVEMBER 1
5:00PM – 7:00PM

Alivestock directed by Antonio Márquez
Good Mothers directed by Wendy Mateo , Lorena Diaz and Kenzie Elizabeth
Hyphen directed by Maria Servellon
Idyll directed by Jayk Gallagher
ILLEGAL directed by Jesus Nebot
Me También directed by Valeria Vallejos
Stand Up! directed by Daniel Osorio
The Prescription directed by Tom Sanchez

BLOCK 6
FRIDAY NOVEMBER 1
7:30PM – 9:30PM
LAS JEFAS

‘2NITE 2NITE’ directed by Angela Alvarado
2 Ushers Walk Into A Play directed by Becca Beberaggi
6 Angry Cubans directed by Trisha LaFache
La Sirena directed by Christen Celaya and Kinan Valdez
Only The Moon directed by Maya Cueva
PRAYERS of a SAINT directed by Santho Goonewardene
SICK directed by Jackie Quinones
The Womens World Cup directed by Lorena Russi
Three Periods directed by Kat Lazo
Walk of Fame directed by Blaine Morris
Wilmas directed by Alejandra Guzman

BLOCK 7
FRIDAY NOVEMBER 1
10:00PM – MIDNIGHT

Anticipation directed by Joy Y. Lin and Rain Chavez
Atrevidos directed by Jorge Gomez
Do Turtles Swim in Maple Syrup? directed by Paul-Daniel Torres
Machismo directed by Gabriel Duran
The Happy Side directed by Michelle Dos Santos
The Message directed by Daniel Osorio
The Road Not Taken directed by Keenan Duke
The Scorpion´s Tale directed by Jhosimar Vasquez

BLOCK C | FREE
SATURDAY NOVEMBER 2
10:00AM – 12:00PM
THE INTERNATIONAL FILMS

A Night Out directed by Genesis De Castro
An Idea directed by Juan Paulín
Ausente directed by William Aguilar
Chess directed by Alejandro Gonzalez Valdes
Deliver directed by Ricardo Farias
Isla Invisible – Pillow directed by Juanchi González
Rocket directed by Alexis Rios
Vanilla directed by Lucas Estrella-Puig
Waiting for Gordo by Alexandro Rodríguez

FREE BLOCK D | FREE
SATURDAY NOVEMBER 2
10:00AM – 12:00PM
US WEBISODES/SKETCH/NEW MEDIA |

#Ghostwriters directed by Sebastien Tobler
Café con Chisme directed by Jeremiah Ocañas
Dreamers directed by Vittoria Rizzardi Penalosa
Home for mom directed by Emiliana Ammirata
Just the Tip directed by Ruben Avitia
Maria (An Introduction to the Documentary Series) directed by Cuquis Robledo
Pet Psychic directed by César Gamiño
So Foreign directed by Trisha LaFache
This Boy’s Vida directed by Joseph Castillo-Midyett and Adrienne Lovette

BLOCK 8
SATURDAY NOVEMBER 2
12:00PM – 2:PM
NON-EXPLICIT CONTENT

Catalina directed by Paola Ossa
El Aguacate directed by Darwin Serink
Moon Melody directed by Cleto Acosta-McKillop
Solitude directed by Linda Briceño
The Dreamer Kid directed by John Ortiz
The Legend of Toto directed by Blanca Montoya
The Letter directed by Jazmin Aguilar
The Serenade directed by Adelina Anthony
!Viva la Revolución! directed by Tony Estrada

BLOCK 9
SATURDAY NOVEMBER 2
2:00PM – 4:00PM

18:22 directed by James Clarke
Dead Languages directed by Nickolas P Duarte
DIVA & ASTRO directed by Angel Barroeta
Gone directed by Felix Martiz
In Colors directed by Stephanie Willis
ME 3.769 directed by Elaine Del Valle
Pancakes directed by Kai Torres
Pony Up directed by Leonardo Santaiti
The Franchise directed by Virgilio A Bravo

BLOCK 10
SATURDAY NOVEMBER 2
4:00PM – 6:00PM

Coyote directed by Marbet Marin
Dolls and Cigarettes directed by Christina Breza and Vince Benvenuto
Far Fa Loo directed by Luis Grane
Perception directed by Andres Irias
Subpoena directed by Ramon Pesante
Tubby Hook directed by Nelson Estevez and Nell Teare
Zoo Animals directed by Francisco Ramos

BLOCK 11
SATURDAY NOVEMBER 2
6:00PM – 8:00PM

Coapan on Standby directed by Federico Cuatlacuatl
D TRAIN directed by Yudelka Heyer
Dance With Me, Mija directed by Juan Gil
Pepito directed by Eman Esfandi
Slipping Into Darkness directed by Alex Ferrufino
To Be Heard directed by Steven Luna